Bosna Hersek Turları

Bosna Gezisi

Karşılama ve şehir turunu müteakip Aliya Izetbegoviç’in de içinde yattığı şehitliği ziyaret. Avrupa’nın en müstesna çarşısı Başçarşı’da gezinti. Osmanlı Döneminden beri eğitime ara vermeden devam eden Kurşunlu Medresesi’ni, Kanuni Sultan Süleyman’ın halasının oğlu Gazi Hüsrev Bey’in camisini ziyaret. Yöresel restoranda akşam yemeği. Otelde konaklama.

Tarihi Türk köyü Poçiteli gezisi. Mostar şehir gezisinde tarihi Mostar Köprüsü, 550 yıllık tarihi (Blagay) Alperenler tekkesini ziyaret ve Türk çayı. Neretva Nehri’nde yetişen kırmızı alabalık ziyafeti. Tarihi Koski Mehmet Bey Camisi’ni ve Karagöz Camisi’ni ziyaret. Akşam yemeği için Yablanitsa’da meşhur kuzu çevirme ziyafeti sonrası Saraybosna’ya dönüş.

 

Yol üzerinde Birinci Dünya Savaşı’nın çıktığı Latin (Hünkar) Köprüsü’nü görme. Kiselyak’ta Fatih Sultan Mehmet’in otağını kurduğu ve AHİTNAME’yi yazdırdığı yeri ziyaret. Savaş sırasında birçok insanın şehit edildiği Ahmiç köyünü ziyaret. Yaklaşık 1 saat 10 dakikalık yolculuk sonrası şehre varış. Öğle yemeği. Tarihi Osmanlı Kalesi’nden şehir manzarası ve 300 yıllık İbrahim Paşa Medresesi’ni ziyaret. Tarihi dokusu korunmuş Travnik sokaklarında gezi. Fatih Sultan Mehmet’in su içtiği (Göksu) Plava Voda’yı ziyaret. Lutfina kahvede, kahve ve baklava ziyafeti sonrası Saraybosna’ya dönüş. Yöresel restoranda akşam yemeği. Fatih Sultan Mehmet’e hediye olarak yapılan Fatih Camisi’ni ziyaret. Otelde konaklama.

 

Başçarşı’da alışveriş. Saat kulesi, Saraybosna’da Katolik katedrali, Ortodoks kiliseleri ve Musevi sinagogunu görme. Saraybosna’nın su kaynağı Igman Dağı’nın eteklerindeki Vrelo Bosna’da gezinti, Tarihi Rimski Köprü’sünü ziyaret. Savaş zamanı iki buçuk yıl şehrin bütün ihtiyaçlarının karşılandığı şehre giriş çıkışların yapıldığı tüneli ve müzeyi ziyaret.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*
Lütfen aşağıdaki resmi, hemen alttaki kutuğa yazınız. Resmin üzerine tıklayarak yazan yazıyı duyabilirsiniz.
Click to hear an audio file of the anti-spam word

İlginç hediyeler