Bosna Hersek Turları

Boşnak ailelerden okullara boykot

boşnak-aileler-615x330Bosna Hersek’te geçen hafta ilk ders zilinin çalmasıyla ilk ve orta dereceli okullarda başlayan yeni eğitim ve öğretim dönemi, beraberinde yeni tartışmaları da getirdi. Özellikle Bosna Sırp Cumhuriyeti sınırlarında bulunan il ve ilçelerde yaşayan Boşnak aileler, “okullarda Boşnak çalışan bulunmaması, müfredatta Bosna tarihi ve Boşnak dili derslerinin yer almaması, din dersi olarak ise çocuklarına Ortodoksluk öğretildiği” gerekçesiyle çocuklarını okula göndermeme kararı aldı.

 

KONYEVİÇ POLYE/BALKAN GÜNLÜĞÜ

Bosna Hersek’te geçen hafta ilk ders zilinin çalmasıyla ilk ve orta dereceli okullarda başlayan yeni eğitim ve öğretim dönemi, beraberinde yeni tartışmaları da getirdi. Özellikle Bosna Sırp Cumhuriyeti sınırlarında bulunan Konyeviç Polye’de yaşayan Boşnak aileler, “okullarda Boşnak çalışan bulunmaması, müfredatta Bosna tarihi ve Boşnak dili derslerinin yer almaması, din dersi olarak ise çocuklarına Ortodoksluk öğretildiği” gerekçesiyle sorun çözülene kadar çocuklarını okula göndermeme yönünde geçen hafta aldığı karara Vrbanytsi bölgesinde yaşayan Boşnak ailelerden de destek geldi. Bu iki bölgede yaşayan Boşnak ailelerin eğitim sistemini boykot ederek çocuklarını okula göndermeme kararı üzerine, Bosna Hersek Federasyonu Eğitim Bakanı Damir Maşiç ve Bosna Sırp Cumhuriyeti Eğitim ve Kültür Bakanı Goran Mutabciya, sorunun ülke düzeyinde çözülmesi için çalışma başlattı. Bosna Hersek Federasyonu Eğitim Bakanı Damir Maşiç, eğitim kanunlarının ülke düzeyinde olması gerektiğini belirterek, sorunun çözümü için elinden geleni yapacağını söyledi.

Bosna Sırp Cumhuriyeti Eğitim ve Kültür Bakanı Mutabciya ise yaptığı açıklamada, çocukların etnik kökenlerine göre ders almaları gerektiğini ifade etti. Bu sorunun Bosna Hersek Federasyonu’nda yaşayan Sırp öğrenciler için de geçerli olduğunu belirten Mutabciya, 24 Eylül’de yapılacak olan Bosna Hersek Bakanlar Kurulu toplantısında konunun gündeme geleceğini ve bu sorunun bu toplantıda çözülebileceğini umduğunu ifade etti. Çocuklarını ders programında Boşnaklara yönelik değişiklikler yapılmadığı sürece okula göndermeyeceklerini vurgulayan ebeveynlerden biri olan Niyaz Duzan, daha önce de bu sorunu yaşadıklarını ve Bosna Sırp Cumhuriyeti’nin eski eğitim ve kültür bakanı olan Anton Kasipoviç’den sorunun çözüleceğine dair söz aldıklarını kaydetti.
 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*
Lütfen aşağıdaki resmi, hemen alttaki kutuğa yazınız. Resmin üzerine tıklayarak yazan yazıyı duyabilirsiniz.
Click to hear an audio file of the anti-spam word

İlginç hediyeler