Bosna Hersek Turları

Elektrik aboneleriyle ilgili çarpıcı tespit

 

elektrik_faturasini_dusurmenin_puf_noktasi13493484600_h936163

Türkiye’deki 33 milyon elektrik abonesinin ortalama 15 milyonuna her ay ‘Borcunuzu ödeyin’ diye ihbarname gidiyor. Borcunu uzun süre ödemeyenlerin oranı ise yüzde 1-5 arasında değişiyor.

Türkiye’deki 21 elektrik dağıtım bölgesi son 5 yılda tümüyle özelleştirildi. Bu bölgelerde faaliyet gösteren şirketlerin örgütlendiği Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği’nin (ELDER) yönetim kurulu, dün akşam bir toplantı düzenleyerek dağıtımın bugünkü durumunu ve güncel konuları değerlendirdi.
5′İ KESİLİNCE ÖDÜYOR
Toplantının en dikkat çekici konusu ise elektrik abonelerinin fatura ödeme alışkanlıklarıyla ilgiliydi. Yönetim Kurulu Üyesi Yaşar Aslan’ın verdiği bilgiye göre Türkiye’de 33 milyon elektrik abonesi var. Bu abonelerin her ay ortalama 15 milyonuna ‘Borcunuzu ödeyin’ diye ihbarname çıkarılıyor. Bir anlamda her 100 kişiden 50′si borcunu zamanında ödüyor. Geriye kalan 50 kişinin ise 35′i ihbarnameden sonra, 5′i de elektriği kesilince borcunu ödüyor. Borcunu uzun süre ödemeyenlerin oranı ise bölgelere göre yüzde 1-5 arasında değişiyor.
Toplantıda ortaya çıkan diğer önemli açıklamalarsa şöyle:
*Yeni dağıtım şirketleri 2011-2015 arası için 8,5 milyar liralık şebeke, trafo gibi altyapı yatırımı vadetti. Bunların yüzde 50′si tamamladı.
HİZMET BEDELİ 2010′UN ALTINDA
*Verimlilik artırıcı çalışmalar ve işletme sisteminin iyileştirilmesiyle, dağıtım hizmet bedeli 2010 fiyatının altına çekildi.
*Bu yıl ortalama kayıp kaçak oranın yüzde 12′ye inmesi bekleniyor. EPDK bunun 2 yılda tek haneye düşmesi konusunda taahhüt aldı. Böylece AB ortalaması yakalanacak.
15 MİLYAR DOLAR TASARRUF
*Ayrıca bu sayede 5 yılda 10-15 milyar dolarlık tasarruf sağlanacak, Bunun faturalara fiyat düşüşü olarak yansıması bekleniyor.
*Kayıp kaçakların azalması için sektörün kullandığı bilgi altyapısı ile adrese dayalı nüfus kayıt sisteminin eşleştirilmesi isteniyor.
OSMANGAZİ SİSTEM KAYNAKLI SORUN DEĞİL
Özelleşen Osmangazi Dağıtım şirketine, sorunlar nedeniyle EPDK tarafından yönetici atanmasına ilişkin sorulara da toplantıda yanıt arandı. ELDER Yönetim Kurulu Üyesi Selahattin Hakman, bunun, özelleşme sonrası dağıtım sektöründe değişen sistemle ilgili bir sorun olmadığını vurguladı. Hakman, “Diğer şirketlere yansıyan bir durum yok” dedi.
Kaynak: Bugün

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*
Lütfen aşağıdaki resmi, hemen alttaki kutuğa yazınız. Resmin üzerine tıklayarak yazan yazıyı duyabilirsiniz.
Click to hear an audio file of the anti-spam word

İlginç hediyeler